bbr_logo
KOMUNÁLNY DOPAD
príbeh


Tvorivé pokusy dvoch spolužiakov GK2 v Prešove za školským klavírom v roku 1986 boli prvým zárodkom budúcej hudobnej tvorby KD. Výsledkom vtedajšej snahy bola pesnička Everlasting love, splňajúca všetky zásadné parametre značkového, nezverejniteľného gýča (melódia aj text navždy ostanú len v hlave autorov).

Chcelo to ďalších 20 rokov ľudského zrenia, kým sa ich cesty opať raz spojili pri projekte P. S. E. (PSS, a. s.), ktorý bol štartérom textovej tvorby prvých autorských piesní, určených pre EP Primakulácia.

Dôležitým štartérom spoločného tvorivého procesu bolo "náhodné" stretnutie iniciátora KD Martina Kovalčíka s Vladimírom Žigmundom na vrátnici DJZ v Prešove.

Plány ohľadne interpretačného obsadenia projektu KD boli v úvodnej fáze odlišné od konečného výsledku. Keďže na začiatku bola predstava posunutia piesní tomu najlepšiemu "od Prešova", prvým počinom po príprave podkladov bolo oslovenie známych prešovských hudobníkov ako Ivan Tásler, Peter Lipa a Martin Husovský. Po nenájdení vzájomného, spoločného časového harmonogramu prišlo k osloveniu čerstvo ukončených semifinalistov súťaže Superstar.
Dohodu sa nakoniec podarilo uzavrieť s René Bošeľom z Banskej Bystrice a Petrom Račkom zo Zvolena.
Do rozbehnutého vlaku postupne naskakovali gitarista Miloš Humeník, bubeník Jakub Krátky a basgitarista Pavol Hvišč. Pri úvodnej nahrávke pomohli svojim umením aj Tomáš Višňovský (Chiki liki tu-a) a Lukáš "Kolja" Kolivoška (IMT Smile).

A keďže vzájomná spolupráca viacerých autorov-interprétov mala veľmi pozitívny vplyv na úvodnú snahu zainteresovaných, jedného dňa sa objavila nasledovaniahodná myšlienka - spojiť pod jednu strechu tvorcov a interprétov bez určenia hraníc.

A lampy pre KD zažali...
[ rss ] - [ twitter ] - [ facebook ] - [ youtube ] -